شبکه دانش / مقالات

فُرواردر طراح حمل و نقل

  • ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۱
  • ۹۷
  • ۰۳

فرواردر در نقش واقعی " طراح حمل و نقل" مهم ترین عضو در زنجیره بین المللی جابجایی کالا بین کشورها و قاره ها می باشد.

"هیچ تجارتی بدون حمل و نقل ممکن نیست" تجارت عبارتست از تغییر مالکیت کالا. حمل و نقل به خریدار امکان می دهد کالایی را که خریداری کرده است دریافت نماید. این فرواردر است که با انتخاب طرق و وسایل حمل و نقل مناسب امکان وصول سریع و سالم و با صرفه کالا را به مصرف کنندگان به وجود می آورد.

فرواردر با استفاده از تخصص خود ترتیب حمل از طریق زمین، دریا و هوا را داده و بدین ترتیب به تبادل بین المللی کالا کمک می کند.

نرخ حمل و نقل یا از قبل با مشتری قرار گذاشته می شود و یا بر اساس تعرفه های متعارف محاسبه می شود.

از میان خدمات اساسی فرواردر ها، ده وظیفه مهم انتخاب شده است که متعاقباً به آن ها اشاره می شود.

نظر به بهترین مناسباتی که فرواردر با حمل کننده ها "Carrier" ( کامیونداران، راه آهن ها، شرکت های کشتیرانی و خطوط هوایی)، با ترمینال های کانتینر، بنادر و فرودگاه ها، مقامات گمرکی و شرکت های بیمه دارد می تواند بهترین خدمات ممکن را از آن ها بدست آورد. از آغاز تا پایان حمل و نقل همّ فرواردر در تمام عملیات او حمایت از منافع مشتری می باشد از طریق صحت عمل، کوشایی و ابتکار که ابزار کار او می باشند فرواردر می تواندا طمینان مشتری خود را جلب نماید.

جوانب مختلف حرفه در نتیجه تخصص های متعدد می باشد. انجام امور در هر قسمت جداگانه ای (واردات، صادرات، حمل و نقل زمینی و دریایی، بار هوایی امور گمرکی، گروپاژ، انبارداری، خدمات کانتینر، کالای خطرناک، بیمه و غیره) به عهده متخصصین می باشد که هر کدامشان اطلاعات و تجربه کافی در بازرگانی بین المللی و تعرفه ها دارند. فرواردر بین المللی دارای یک شبکه جهانی از شعبه ها یا دفاتر نمایندگی است که به او امکان ارایه یک سرویس سراسری از مبداء تا مقصد نهایی در تمام دنیا را می دهد.

1- راهنمای مشتری در مورد سریع ترین و باصرفه ترین طرق حمل و نقل

فرواردر را می توان به عنوان پیشتاز توسعه استفاده از راه های جدید حمل و نقل در نظر گرفت.

فرواردر به عنوان یک متخصص امور حمل و نقل قادر است که به مشتری خود طرق مناسب برای حمل کالا را طبق مقررات تجاری، بانکی و نوع کالا ارایه دهد. قابل رقابت بودن یک محصول در بازار جهانی غالباً بستگی به نرخ حمل و نقل دارد.

فرواردر این امکان را دارد که کلیه هزینه ها مانند حمل و نقل، گمرک، بیمه و غیره را تجزیه و تحلیل نموده و در پیدا نمودن بازارهای جدید برای تولیدات کمک کند.

2- راهنمایی مشتریان در مورد امور بسته بندی "کانتینر و غیره"

اولین مشکل در جابجایی کالا بسته بندی می باشد. امکانات بسته بندی و مخارج آن اغلب یک عامل اصلی تعیین کننده قابلیت و مسافت حمل می باشد.

امروزه تکنیک های پیشرفته بسته بندی باعث صرفه جویی هایی می گردد که امکانات رقابت صادر کنندگان را فراهم می سازد. این مخصوصاً موقعی خیلی مهم می باشد که کالا خارج از استاندارد معمولی از نظر وزن یا اندازه می باشد ( برای مثال طول کالا بیش از معمول باشد و یا برای حمل وسایل مخصوص کمر شکن مورد نیاز باشد)

خصوصاً در حمل کالای شکستنی یا فاسد شدنی راهنمایی فرواردر ارزش خیلی زیادی دارد.

بارگیری و حمل کالا در کانتینر یک مسئله بخصوصی است که فرواردر هر روز با آن سر و کار دارد.

با استفاده از تجربیات خود و با توجه به مسیر حمل، فرواردر توانایی آن را دارد که بسته بندی مناسب را ب مشتری خود با توجه به راه های مختلف حمل و نقل پیشنهاد کند.

3- انجام تشریفات گمرکی

به عنوان یک حق العملکار، فرواردر قابل اعتماد گمرک می باشد. تشریفات گمرکی در مورد کالای صادراتی همزمان با حمل کالا توسط فرواردر انجام می شود.

در مورد کالای وارداتی فرواردر به عنوان یک متخصص امور گمرکی غیر قابل جایگزین است. او تخصص کافی در مورد تعرفه ها و حقوق و عوارض را جهت ترخیص کالا در موقع ورود دارد.

بدینوسیله مشتری در زمان صرفه جویی می کند و کالای خود را آماده، تحویل می گیرد مخصوصاً وقتی که او اسناد لازم را قبلاً در زمان مناسبی ارائه داده باشد.

او به عنوان یک حق العمل کار می تواند راهنمایی های لازم را قبلاً به مشتریان خود در مورد واردات بنماید.

4- رعایت شرایط تجارت خارجی و اعتبار اسنادی

با توجه به اطلاعات دریافت شده از کارگزار خود فرواردر تمام شرایط تجارت خارجی و شرایط ذکر شده در اعتبار اسنادی را به طور دقیق رعایت می کند. در خیلی موارد او اخذ گواهی مبدأ و گواهی فاکتور و به تأیید رساندن این اسناد را به عهده می گیرد.

او ترتیبی می دهد که رسید کمپانی حمل و یا بارنامه فیاتا و سایر اسناد در اسرع وقت به کارگزار خود و یا بانک تحویل داده شوند.

با صدور بارنامه فیاتا فرواردر به تسهیل تشریفات تجارت بین المللی کمک می کند.

5- انتخاب مناسب ترین وسیله حمل و انعقاد قرارداد حمل

بعد از عقد قرارداد با مشتری خود و حل مسائل مربوط به بسته بندی و گرفتن تصمیم به طریقه حمل (توسط جاده-راه آهن –دریا- هوا) فرورادر با توجه به قرارداد خود با مشتری نسبت به حمل کالا در زمان مقرر با عقد قراردادهای لازم با شرکت های حمل کننده (Carrier) اقدام می کند.

به عنوان متخصص حمل و نقل مرکب، مخصوصاً در مورد حمل و نقل با کانتینر، او تمام امکانات موجود را که حمل کننده های مختلف در اختیار او می گذارند بررسی می کند. با توجه به تماس روزانه او با حمل کننده ها (Carrier) او قادر خواهد بود که ترتیب حمل کالا را بدون تأخیر و در صورت ضرورت خیلی فوری بدهد.

6- حمل و نقل گروپاژ – کمک مؤثر فرواردر به اقتصاد

فرواردر بین المللی این امکان را دارد که قسمت زیادی از کالا را که به اختیار او گذاشته می شود با توجه به مقدار محموله و نسبت حجم و وزن آن ها جمع آوری کرده و به صورت گروپاژ حمل نماید.

در حمل و نقل گروپاژ صرف نظر از اینکه حمل از طریق راه آهن، جاده، دریا و یا هوا انجام بگیرد با توجه به امکانات استفاده از فضای موجود می توان بهترین نرخ ها را گرفت. مخصوصاً در حمل و نقل با کانتینر، دریا و هوا می توان صرفه جویی زیادی کرد. از طریق حمل و نقل گروپاژ که خود او به وجود آورده است فرواردر قادر است که برای خیلی از تولیدات بهترین شرایط را در مورد نرخ کرایه حمل در اختیار مشتری خود قرار دهد.

7-تهیه پوشش بیمه ای برای حمل کالا

قویاً توصیه می شود که برای کالا بیمه حمل و نقل اخذ شود و البته بهتر است قبل از بیمه کالا با فرواردر تماس گرفته شود.

مخصوصاً در مورد کالای خطرناک که شرایط ممکن است در هر کشوری فرق کند. او قادر است که خطرات حمل و نقل را در مسیری که برای حمل کالا در نظر گرفته است بهتر از هر کس دیگری تشخیص دهد.

فرواردر معمولاً با شرکت های بیمه حمل و نقل قابل اطمینانی همکاری دارد و می تواند بهترین نرخ های بیمه را برای مشتریان خود بگیرد. علاوه بر این فرواردر می تواند کمک خیلی مؤثری به مشتری خود در مورد تسویه خسارت بنماید.

8- راهنمایی مشتریان در مورد انبارداری و توزیع کالا

خیلی از کالای تجارتی مخصوصاً کالای مصرفی و لوازم یدکی، بایستی قبل از حمل و نقل و یا بعد از آن در انباری نگهداری شوند.

امروزه، اغلب فرواردرها دارای انبارهای اختصاصی می باشند که به جدیدترین وسایل تخلیه و بارگیری کالا مجهز هستند. بنابراین انبارداری هم می تواند جزء خدماتی باشد که فرواردر ارایه می دهد. او قادر است نه تنها مشتری خود را در مورد توزیع کالا راهنمایی کند بلکه قادر است اینکار را برای او نیز انجام بدهد. توزیع سریع کالا، گردش سرمایه را سریع تر می کند، مقدار سرمایه مورد نیاز را پایین آورده و کالا را قابل رقابت می سازد.

بنابراین او مشتری را از این دردسر بخصوص رها می سازد و به او امکان می دهد که وقت و نیروی خود را صرف کارهای تجارتی خود کند.

انبارداری از طریق فرواردر با صرفه می باشد و مشتریان نیز اطمینان خواهند داشت که کالای آن ها با دقت جابجا و از آن ها مواظبت می شود.

9- صدور و تسلیم اسناد حمل و نقل

فرواردر صدور اسناد حمل و نقل را به عهده می گیرد مانند بارنامه دریایی، بارنامه هوایی و ...

تحت شرایطی، فورواردر اجازه دارد اسناد فیاتا را صادر کند. هنگامی که پرداخت وجه کالا در اعتبار اسنادی منوط شده باشد به اخذ اسناد حمل، این اسناد را می شود در اعتبار ذکر کرد.

این اسناد عبارتند از:

FCR (رسید فرواردر)

FCR به عنوان گواهی دریافت کالای ذکر شده به منظور حمل به گیرنده مشخص مورد استفاده قرار می گیرد.

FCT (گواهی حمل و نقل فرورادر)

از FCT به عنوان سند دریافت کالا استفاده می شود باضافه اینکه این سند یک سند قابل انتقال می باشد و فرواردر مسئول تحویل کلا در مقصد در مقابل ارایه اصل سند که به طور صحیح پشت نویسی شده باشد می باشد.

FBL (بارنامه سراسری مرکب فیاتا)

FBL برای حمل و نقل مرکب به وجود آمده است و یک سند قابل انتقال می باشد. با صدور FBL فرواردر مسئولیت یک حمل کننده مرکب را به عهده می گیرد.

FWR (رسید انبار فیاتا)

FWR مخصوصاً برای فرواردرهایی که در رشته انبارداری فعالیت دارند، تهیه شده است.

10- کنترل حمل و نقل کالا

فروشنده نه تنها مایل است که بفروشد، بلکه او مایل است که مشتری خود را با دادن سرویس درجه یک نگه دارد. برای اطمینان از اینکه کالا طبق دستورات مشتری تحویل می شوند، فرواردر می تواند حرکت کالا را از الف تا ی و از مبداء تا مقصد کنترل نماید.

با توجه به امکانات مکاتبه به زبان های مختلف و دسترسی به مدرن ترین وسایل مخابرات فرواردر، قادر است حرکت کالا را در تمام دنیا کنترل نماید.

او تمام غیرقابل پیش بینی ها را پیش بینی می کند و می تواند در هر موردی سریعاً به نفع مصالح مشتری خود اقدام نماید.

منبع: جزوه فرواردر، طراح حمل و نقل، ترجمه یوسف شرکتی

نظر شما