شبکه دانش / بازار سرمایه

هوش مالی (Financial IQ)

  • ۳۰ فروردین ۱۴۰۱
  • ۱۱۹
  • ۰۳

هوش مالی توانایی یک فرد برای حل مشکلات مالی خود و دیگران است. هر چه ما هوش مالی بالاتری داشته باشیم راحت تر می توانیم به درآمد بیشتر و زندگی با مشکلات مالی کمتر دست یابیم. حل مشکلات مالی در بحث هوش اقتصادی برای هر فرد متفاوت تعریف می شود مثلاً برای فردی شاید مسئله اول کسب درآمد باشد و برای فردی دیگر کاهش هزینه باشد.

در هوش مالی مهمترین مساله اولویت بندی کاری است که اول باید انجام دهیم.

مشکلات مالی زندگی، درآمد نه چندان کافی و ساعت های کاری زیاد در مقابل درآمد موانعی هستند که مانع زندگی مطلوب ما می شوند پس باید برای رسیدن به زندگی ایده ال خود موانع مالی را از پیش روی خود برداریم و این کار تنها از طریق حل مشکلات مالی امکان پذیر است.

رابرت کیوساکی در کتاب هوش مالی خود معتقد است حل مشکلات مالی باعث افزایش هوش مالی شما می شود، او معتقد است حل نکردن مشکلات مالی کوچک باعث این می شود که بعد از مدتی آن مشکلات کوچک تبدیل به مشکلات بزرگی شود که حتی ممکن است به ورشکستگی مالی ما در زندگی بیانجامد. همچنین او معتقد است دلیل فقر این است که تعداد مشکلات مالی شما از تعداد راه حل ها بیشتر است و این یعنی فقر!

رابرت کیوسامی معتقد است قوانین پول در جهان تغییر کرده است و معتقد است پول باید مثل آب جاری باشد و چنانچه از حرکت باز ایستد به سرعت ارزش خود را از دست می دهد.

یکی از بخش های زیبای کتاب رابرت کیوساکی این بخش است که می نویسد: پولدارها پولدار تر می شوند چون یاد می گیرند که مشکلات مالی را حل کنند، پولدارها به مشکلات مالی به عنوان فرصتی برای یادگیری، پیشرفت و باهوش تر شدن نگاه می کنند و می دانند هر چه مشکلات بزرگتری را حل کنند به پول بیشتری دست پیدا خواهند کرد.

از نظر او فقرا خود را قربانی مشکلات مالی میدانند و اصلاً تلاشی برای حل آنها نمی کنند برای همین همیشه فقیر می مانند و هیچ کدام از آن ها نمی دانند که این شیوه نگرش آن ها به مشکلات مالی است که باعث می شود فقیر بمانند و هر روز مشکلات پولی بیشتری داشته باشند و به جای افزایش هوش مالی خود فقط باعث افزایش مشکلات مالی خود می شوند.

رابرت کیوساکی هوش مالی را در ۵ جنبه بیان می کند:

- کسب پول بیشتر

- حفاظت از پول

- بودجه بندی و برنامه ریزی برای پول

- اهرم کردن پول

- ارتقا آگاهی مالی

نظر شما