شبکه دانش / مقالات

چرا می خواهید موقعیت شغلی فعلی خود را تغییر دهید؟

  • ۹ اردیبهشت ۱۴۰۱
  • ۸۱۵
  • ۰۳

­پاسخ به سؤال "چرا می خواهید موقعیت شغلی فعلی خود را تغییر دهید؟"

"چرا می خواهید سازمانی که در آن مشغول به فعالیت میباشید را ترک کنید؟" سؤال یکسان که در تمام مصاحبه های استخدامی پرسیده می شود و ممکن است هنگامی که این سؤال را می شنوید افکار گوناگونی به ذهن شما خطور کند. از جمله:

- آیا آن ها سعی می کنند از طریق من از نقاط ضعف سازمانی که در آن مشغول به فعالیت هستم مطلع گردند؟ - آن ها از سازمان فعلی من و یا درباره موقعیت من چیزی شنیدهاند؟

پاسخ دهم؛ از موقعیت فعلی ام خسته هستم یا حقوق کافی دریافت نمیکنم؟

آنچه مصاحبه گر با این پرسش خواهان دستیابی به آن می باشد:

حقیقت این است که هیچ یک از موارد بالا، چیزی نیست که مصاحبه گران در مصاحبه های شغلی در پی یافتن آن باشند. با این وجود، در صورتیکه شما از نقاط ضعف شرکت مطلع باشید، آنها خوشحال خواهند شد در مورد نقایص و نقاط ضعف شرکت رقیبشان اطلاعات کسب نمایند، اما باید بدانید با بدگویی و ابراز نقاط ضعف سازمان فعلی، تنها مانع استخدام و پذیرش خود در موقعیت جدید شده اید.

آنچه استخدام کنندگان خواهان پی بردن به آن می باشند، کسب شواهدی در خصوص دیدگاه ها و تفکرات شما درباره موقعیت پیشنهادی می باشد .

آن ها می دانند شما خواهان درآمد بیشتری می باشید. هر فردی خواهان درآمد بالاتر است؛ البته در این خصوص دو استثناء وجود دارد: دسته اول، اشخاصی که موقعیت جدیدی را جستجو می کنند تا بتوانند بین کار و زندگی شان تعادل ایجاد نمایند، برای این افراد مسائل مالی در اولویت قرار ندارد. دسته دوم، افرادی می باشند که تنها خواهان تغییر شغل فعلی خود می باشند و جهت رهایی از موقعیت نامساعد شغلی، با پیشنهاد موقعیت جدید، کلیه موارد شغل پیشنهادی را می پذیرند.

دسته دوم افرادی می باشند که استخدام کنندگان سعی می نمایند آن ها را از لیست متقاضیان کنار گذارند– نه به خاطر اینکه خواهان تغییر موقعیت نامساعد شغلی می باشند، بلکه آن ها می خواهند اطمینان کسب نمایند شخصی را استخدام می کنند که بعد از گذشت مدت زمان کوتاه و تسلط در موقعیت جدید قصد رهایی شغل و یافتن موقعیت جدید را نداشته باشد.

رؤسا از استخدام افرادی که کلیه شرایط موقعیت جدید را تنها به دلیل رهایی از شغل فعلی خود می پذیرند اجتناب مینمایند، بدین دلیل که می دانند این افراد با پیشنهاد بهتر آنها را نیز ترک می کنند و اغلب دارای ثبات شغلی نمی باشند.

چگونه باید به این سؤال پاسخ داد و جهت پاسخگویی مناسب چه باید انجام داد؟

در حقیقت پاسخ به این سؤال بسیار ساده است. همه آنچه شما نیاز دارید؛ توضیح کامل و صریحی می باشد که به چه دلیل خواستار ملحق شدن به شرکت جدید می باشید. پاسخ این سؤال مشکلات و مسائل شغل و موقعیت فعلی شما نمی باشد، بلکه آن چیزی است که قادر به انجام دادن و دستیابی در موقعیت جدید می باشید .

پاسخ به این سؤال به دو صورت زیر امکانپذیر می باشد:

1-احساس میکنم که در شغل فعلی ام به اندازه ای تجربه کسب و رشد نموده ام، که به دنبال موقعیت جدیدی جهت پیشرفت و ارتقاء می باشم ..

2-اینجانب خواهان انجام فعالیت های تحلیلی هستم و بر اساس تحقیقات و بررسی هایی که انجام داده ام، موقعیت پیشنهادی در شرکت شما، که بزرگترین مرکز در این زمینه، می باشد جهت دستیابی به اهدافی که خواهان آن می باشم مناسب است.

به بیان دیگر در موقعیت فعلی ام محدودیت هایی جهت گسترش و ارتقاء مهارت های تحلیلی وجود دارد و موقعیتی را جستجو می کنم که بتوانم سطح علمی و رتبه شغلی خود را ارتقاء دهم و همچنین مهارت هایی که کسب می نمایم را مورد استفاده قرار دهم.

چه تفاوتی بین دو پاسخ وجود دارد؟ هر چند، هر دو، به طور حرف های نارضایتی های شغل فعلی شما را شرح می دهند، جواب اول توضیح می دهد چرا خواهان ترک شغل خود می باشید، اما درباره استعدادهای ذاتی، توانایی ها و مهارت های شما مطلبی را برای مصاحبه گر بازگو نمی نماید. در حالیکه پاسخ دوم، به طور واضح بیان می نماید که قبل از دعوت به مصاحبه، تحقیقات و مطالعاتی درباره سازمان انجام داده اید و نسبت به ویژگی ها، رؤسا، نوع صنعت و .. شناخت کسب نموده اید. رؤسا در بکارگیری کارکنان جدید خواهان شناخت توانایی ها، ویژگی های ذاتی، تجربیات و مدارک حرفه ای مرتبط با موقعیت درخواستی و همچنین آنچه متقاضی قادر به انجام در موقعیت پیشنهادی هستند، می باشند.

 آنچه باید در پاسخ به این سؤال مدنظر داشته باشید

کلید جواب این سؤال- مانند بیشتر سؤالات دیگر- داشتن آمادگی پاسخگویی می باشد. حداقل، باید اطلاعات و شناخت کافی درباره شرکت مورد نظر داشته باشید تا قادر باشید به خوبی ویژگی های خود و دلایلی که شما جهت پذیرش موقعیت پیشنهادی مناسب می باشید را توضیح دهید. همچنین باید قادر باشید بیان نمایید، موقعیت شغلی جدید همان چیزی است که شما به دنبال آن می باشید که برخلاف موقعیت فعلی شما می باشد .

اگر قادر باشید پاسخ به این سؤال را بدین طریق مدیریت نمایید، گامی به سمت ترک شغل فعلی خود برداشته اید- بدون اینکه علل واقعی ترک شغل فعلی را بازگو نمایید.

منبع: www.vault.com
مترجم: بهناز طاهری

نظر شما