اتاق خبر / آموزه هایی برای موفیقت

رازهای موفقیت جک ما

  • ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۱
  • ۱۹۵
  • ۰۳

"جک ما" مؤسس و مدیرعامل شرکت مشهور علی بابا است که یکی از بزرگ ترین پرتال های تجارت الکترونیک در جهان را در اختیار دارد و همین مسئله او را در گروه ثروتمندترین مردان جهان قرار داده است. رازهای موفقیت جک ما در ادامه آمده است:

ارزش قائل بودن برای نگرش خود

جک ما همواره بزرگترین اشتباه خود را به زمانی که در حین راه اندازی کسب و کار، به سراغ استخدام بهترین مدیران و کارمندانی خارج از تیم خود رفته بود، عنوان می کند. یکی از رازهای موفقیت جک ما به این اعتقاد بر می گردد که هر شخصی که در هر زمینه ای به تحصیل پرداخته و مهارت انجام کاری را دارد می تواند به استخدام شرکت او درآید. در واقع تنها چیزی که اکنون شرکت علی بابا به آن اهمیت می دهد، نگرش و اشتیاق افراد برای رسیدن به موفقیت است.

متحد کردن افراد تیم با یک هدف واحد

یکی از سخت ترین کارهایی که یک مدیرعامل باید انجام دهد، متقاعد کردن تمامی کارمندان، شرکای تجاری و البته سرمایه گذاران با یکدیگر است. هیچ کدام از این گروه ها نباید نادیده گرفته شوند؛ زیرا می توانند مشکلات بسیار زیادی را با خود به همراه داشته باشند.

از این رو یکی از رازهای موفقیت جک ما این است که باید بپذیرید تغییر رویکرد کلید رسیدن به نتیجه است. در صورتی که تمامی افراد یک شرکت برای رسیدن به یک هدف واحد، متحد شوند رسیدن به هر آن چیزی که مد نظر دارید دور از دسترس نخواهد بود. در واقع او بر این عقیده است که داشتن چشم اندازی رو به آینده نسبت به رهبری اهمیت بیشتری دارد.

 دوراندیش بودن

سومین مورد از رازهای موفقیت جک ما به دوراندیشی اختصاص پیدا می کند. در واقع او معتقد است که تمامی رهبران موفق باید دوراندیش باشند. آن ها همواره باید یک قدم از رقبای خود جلوتر بوده و تصمیماتی که آن ها اتخاذ می نمایند را پیش بینی کنند. از همین رو در اختیار داشتن فکری خلاق و البته آگاهانه از مهمترین ویژگی های رهبران کسب و کارهای بزرگ به حساب می آید.

استخدام کردن افرادی با مهارت های برتر

یکی از تأثیرگذارترین رازهای موفقیت جک ما از نظر خودش تلاش برای استخدام کردن افراد با مهارت های بالا بوده است که این موضوع در رسیدن او به موفقیت در کسب و کارش نقش به سزایی داشته است؛ در واقع آن دسته از افرادی که نسبت به او از مهارت های فنی عالی تری برخوردار می باشند. در واقع مهارت های کارمندان به عنوان یک از اصلی ترین ستون های شرکت های بزرگ به حساب می آید.

همواره سعی داشته فردی استوار و محکم باشد

یکی دیگر از رازهای موفقیت جک ما این است که یک رهبر موفق، علاوه بر داشتن چشم اندازی روشن به آینده باید استوار باشد. این که چه هدفی دارید و برای رسیدن به آن چه اقداماتی باید صورت دهید باعث می شود تا در مسیر رسیدن به موفقیت هیچ گاه با تزلزل روبرو نشده و اطرافیانتان نیز با الهام گرفتن از شما در این مسیر سخت با شما همراه شوند. نکته اینجاست که برای محقق کردن رویاهایتان باید نهایت تلاش خود را به کار گیرید.

هیچ گاه شکست پایان راه نیست

جک ما می گوید: «رها کردن، بزرگترین شکست است» اگر شروع کاری را استارت می زنید، باید بدانید حتی عدم رسیدن به موفقیت به این معنی نیست که شما به پایان راه رسیده اید. تمامی رهبران بزرگ و موفق با موانع بسیار زیادی در زندگی و کسب و کار خود روبرو شده اند؛ اما افزایش میزان یادگیری و استفاده از تجربیات کلید موفقیت آن ها بوده است.

 با تمام وجود زندگی را دوست بدارید

جک ما می گوید: «ما پای به این دنیا گذاشته ایم تا از زندگی لذت ببریم، کار مداوم باعث می شود تا هیچ گاه از زندگی راضی نبوده و مطمئنا در نهایت ابراز پشیمانی کنیم» پس تلاش کنید تا از زندگی خود نهایت لذت را ببرید، این مسئله افکار و عقاید شما را به جریان می اندازد و زمینه ساز تغییر ذهنیت و در نتیجه قرار گرفتن در مسیر موفقیت می شود.

 تلاش کنید با کسی دشمنی نداشته باشید

رقابت دوستانه یکی از اصلی ترین و بهترین جنبه های رقابت در کسب و کارها به حساب می آید. یکی از رازهای موفقیت جک ما تلاش برای برقراری رابطه دوستانه با دیگران است. به عقیده او بسیاری از رهبران موفق از جمله جک ما، برقراری رابطه دوستانه با رقبا باعث می شود تا نسبت به مسائل مختلف آگاهی بیشتری پیدا کرده و برای به چالش کشیدن توانایی خود از آن ها استفاده نمایند.

 

 

نظر شما